Tuesday, May 18th, 2021

ClickFunnels Nedir? ClickFunnels’ın Avantajları Nelerdir?

ClickFunnels, bir web sitesi hazırlama ve bu web sitesinin sunumu için gerekli bütün araçlara sahip bir arayüz platformudur. ClickFunnels ile arama motoru optimizasyonlu profesyonel bir web sitesi tasarlamanın yanısıra müşterilerinizden iletişime geçebilecekleri e-posta adresleri ve kayıt formları doldurmasını isteyebilir ve hatta iş arkadaşlarınıza ya da hedef kitlenize webinar düzenleyebilirsiniz.

Peki Nasıl Çalışır?

ClickFunnels, içerisinde yüzlerce hazır şablon barındırmaktadır. Ancak, bu şablonlar tasarımınıza herhangi bir kısıtlama getirmez. Şablonları, kendi isteğinize göre özgünleştirmeniz yine sizin elinizdedir.

Şablonları kullanırken hiçbir kısıtlama olmadan sayfanıza satır ve bu satırlarda istediğiniz lokasyona öğelerinizi ekleyebilirsiniz. Ayrıca, sayfalarınız HTML bazlı olacağından web sitenizin SEO’sunu olumsuz yönde etkileyen herhangi bir faktörle karşılaşmazsınız.

Ayrıca, yaptığınız tasarımdan memnun kalmazsanız, öğeleri sayfanın istediğiniz bölümüne kolaylıkla taşıyabilir ve değiştirebilirsiniz.

Tüm bu işlemleri tarayıcınız üzerinden işte bu kadar kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Web sitenizi inşaa ederken herhangi bir tasarım ya da kodlama bilgisine sahip olmanız gerekmez. Ancak, sayfanızda kullanmak istediğiniz hazır scriptler varsa araç çubuklarından yararlanarak hazır scriptleri ekleyebilirsiniz.

Funnels Nasıl Kullanılır?

ClickFunnels üzerindeki her bir şablon Funnel olarak adlandırılır ve spesifik olarak bir amaca hizmet eder. ClickFunnels hedefleriniz doğrultusunda Funnels adı verilen uygulamalar kullanmaktadır. Funnels kullanımları sahip olduğunuz paket doğrultusunda değişecektir. Genel olarak sunulan Funnellar aşağıdaki gibidir.

  1. Aday Müşteri Yaratımı

Sıkıştırılmış Sayfa Funnelları (Squeeze Page Funnels)

Bu Funnel, amacın yalnızca e-posta adreslerinin toplanması ve bir liste oluşturulması olduğu durumlarda basitçe e-posta veya mesajlaşmalarla aday müşteri listelerini oluşturur. Bu e-posta adresleri daha sonra tanıtım amacı ile kullanılabilir.

Başvuru Funnelları (Application Funnels)

Başvuru Funnelları ile müşterilerden birer form doldurmalarını isteyerek, isim, soyisim, telefon numarası, adres ve e-posta gibi ayrıntılı bilgilerine sahip olunması mümkün olunabilir. Hatta müşteri kişisel bilgilerine göre daha sonrasında gruplandırmalar yapabilir ve tanıtımlarınızda tüm bu bilgilerden yararlanabilirsiniz.

  1. Ürün Satışları

Tetikleyici Funnel (Tripwire Funnels)

En basit satış şablonları, “tripwire” veya “unboxing” hunisi olarak adlandırdığımız Funnellardır. Bu Funnellar, genellikle daha düşük fiyatlı ürünler için düşük kar ya da yüksek risk durumlarında toplam masrafların düşürülmesi amacıyla kullanılmaktadır, Burada hedef hangi ürün olursa olsun müşteriye uygun basit yöntemli ve tek tıklamalı hızlı satış gerçekleştirmektir.

Satış Mektubu Funnelı (Sales Letter Funnels)

İkinci opsiyon ise genellikle biraz daha fazla pazarlama gerektiren ürünler kullanılır, çünkü ürün daha fazla açıklamaya ihtiyaç duyar veya insanları satmakta olduğunuz ürünün yaratılacak algı değeri üzerinden satmak için bir sunuma ihtiyacınız vardır. Bu genellikle bir satış mektubu veya bir video satış mektubu ile yapılır.

Ürün Lansmanı Funnelı (Product Launch Funnel)

Yeni bir ürün veya hizmet başlatmak istediğinizde ve lansman için müşterilerde heyecan ve merak oluşturmak istediğiniz zaman, bu Funnellar sizin için oldukça ideal olacaktır. Bu tür bir sunum ve Pazar girişi için tarafından “Ürün Lansmanı Funnelı” adı verilen bir tür Funnel kullanıyoruz. Bu Funnel ayrıca daha yüksek fiyatlı ürünler için oldukça iyi çalışır, çünkü insanları, sattığınız ürüne biçtiğiniz değer algısını oluşturup satmak için daha fazla zamanınız vardır.

  1. Webinar Oluşturmak

Webinar Funnelları (Webinar Funnels)

İlk opsion, gotowebinar veya zoom gibi bir yazılım kullanarak canlı bir online seminer düzenlenmesidir. Dönüşüm sayısını ve dolayısıyla satış miktarını artırmaya yönelik olarak kayıt işlemini özelleştirmek için ClickFunnels hizmetleri kullanılmasını esas alır.

Otowebinar Funnelları (Autowebinar Funnels)

ClickFunnels’ın Funnellarında yayınlanabilecek otomatik, isteğe bağlı ve tekrar eden bir web semineri kullanılabilir. Bu Funnelları kullanımı için, önceden oluşturduğunuz bir sunumu alır ve Funnellardan birine ekleyerek tüm etkinliğin yürütülmesini sağlayabilirsiniz.

  1. E-posta Gönderimi ve Daha Fazlası

E-posta Funnellarını kullanarak, önceden oluşturulmuş listelerde yer alan kişilere toplu e-postalar gönderebilir ve e-posta pazarlaması yaparak işletmenize katkı sağlayabilir ya da herkese güncel bilgi sağlayabilirsiniz.

ClickFunnels’ın Kısıtlamaları Nelerdir?

ClickFunnels içerisinde güncel olarak hemen her ihtiyacınızı karşılayacak eklentiler bulunmaktadır ve ClickFunnels bu özelliği ile kompakt ve eşsiz bir platformdur. Ancak, kullanımının tarayıcı üzerinden sağlanması tasarım sırasında internet bağlantı hızına göre yavaşlamalara sebebiyet verebilmektedir.

Yine sağladığı bir çok özellik sebebiyle bazı araçların varlığından haberdar olmanız zaman alabilir. Bu sebeple mükemmele ulaşmanız için tasarım sürecinde biraz zaman harcamanız gerekebilir.

Clikcfunnels’ı ücretsiz denemek için buraya tıklayın

Want To Try Clickfunnels For 100% Free & Get Bonus Templates?
Click Yes To Create Your Free Account